TR

Seramikte Derz Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seramikte Derz Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seramik uygulamasında derz seçimi en az seramik seçimi kadar önemlidir. İyi bir derz dolgusu kolay uygulanır, seramiği çizmez, çatlama yapmaz ve renkleri zamanla değişmez. İyi bir derz uygulaması yapılabilmesi için seramiğin uygun bir biçimde uygulanması gerekir.

Seramik Döşenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seramik uygulaması yapılacak yüzeyin sağlam, temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama yüzeyindeki bozukluklar ve pürüzler uygulama öncesi onarılmalıdır. Uygun kalınlıkta seramik tarağı kullanılmalıdır. Büyük ebatlar için büyük, küçük ebatlat için küçük dişli tarak tercih edilmelidir.Uygulama sonrası, uygulama yapılan alanın nemli bir bez ya da sünger ile silinmesi yabancı madde kalmamasını sağlar.

Derz Uygulama Öncesi

İyi bir derz uygulaması için uygun derz genişliği bırakılmalıdır. Seramiğe göre 2-3-5 mm olarak değişebilir. Karışım suyu temiz olmalı, ürünün ambalajında yazan miktara dikkat edilmeli ve yönlendirmeye göre su ilave edilmelidir. Karışıma tekrar su ilave edilmemelidir. Dış mekanda yapılacak uygulamalarda hava durumuna dikkat edilmeli, aşırı güneşli ya da aşırı rüzgarlı havalarda çalışılmamalıdır. Renkli derz uygulaması yapılacak ise; genel uygulama öncesi deneme yapılmalıdır.

Derz Uygulama Esnası

Seramik uygulandıktan sonra en erken 24-48 saat sonra derz uygulaması yapılmalıdır. Uygulama öncesi derz aralarının temiz olması kontrol edilmelidir. Derz uygulaması esnasında temizleme suyu sık sık değiştirilmedir. Alışveriş merkezleri, mağazalar ve ofisler gibi büyük alanlarda genleşme derzleri bırakılmalıdır. Bu alanlar elastik bir dolgu malzemesi ya da genleşme profilleri ile takviye edilmelidir.

Derz Uygulama Sonrası

Derz uygulama sonrasında (hava koşullarına göre) 24-48 saat sonra ayak trafiğine açılmalıdır. Uygulama öncesi ,üretici firmaların uzman kişilerine danışılmalı ve tavsiyelere uyulmalıdır. Seramikler temizlenirken, seramikler ve derz dolgulara zarar vermemeye dikkat edilmeli, uygun temizlik malzemeleri kullanılmalı ve  uzmanların tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Seramik memnuniyeti uygun bir seramik seçimine ve seramiğin uygun bir biçimde uygulanmasına bağlıdır