TR

Seramik Seçimi ve Seramik Değerleri

Seramik Seçimi ve Seramik Değerleri

Seramik yaşama mekanların kaplanması kullanılabilecek en hijyen ve dayanıklı malzemelerin başında gelir. 

Ancak seramik niteliklerinin seçeceğiniz mekanlara uygun olması gerekir.

Bu yazımızda sizlere, alanlara göre hangi değerlere sahip seramiklerin tercih edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Banyo ve Islak Hacimlerde Seramik Seçimi

Banyonuzun  büyüklüğüne ve şekline uygun ebatlarda malzeme seçmeye özen göstermelisiniz. 

Banyolarda kayma riski yüksektir bu yüzden seçilecek seramiğin kaymaya karşı güvenli bir seramik türü olması gerekmektedir.

Yer karosunu duvara döşeyebilirsiniz ancak duvar karosu yere döşenmez. Zira duvar karosu aşınma değerleri düşüktür.

Teras ve Balkonlarda Seramik Seçimi

Balkonlar ve teraslar gibi dış mekanlarımızda kullanacağımız, kaplama malzemelerinin su emme değerinin düşük olması önemlidir. R9-10 değerlerinde sırlı seramiği tercih etmeliyiz.

Cafe / Restaurantlarda Seramik Seçimi

Cafe ve restaurantlar yoğun ayak trafiğine sahip alanlardır ve bu alanlarda seramik seçimi yapılırken aşınmaya karşı dirençli değerlere sahip seramik türleri tercih edilmelidir.  Bu yüzden aşınma değeri yüksek porselen karolar tercih edilmelidir. Parlak yüzeyli karolar çizilme dayanımları düşük olduğu için tercih edilmemelidir. İç mekanlar için üretilen yer karosu seramikleri bu tür mekanlar için uygun değildir.

Alışveriş Merkezi/ Dükkanlar 

Bu tür alanlar seramik kullanımı için oldukça uygun alanlardır. Bu tür mekanlar  sirkülasyonun yoğun olduğu ve yoğun ayak trafiği oluşumuna açık alanlardır. Seramiğin kir, leke ve pas tutmaması hijyen konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır.  Bu tür yerlerde kesinlikle porselen karo kullanılmalıdır. 

Endüstriyel Yapılarda Seramik Seçimi

Fabrikalar gibi endüstriyel yapıların zeminleri aşındırıcı malzemelere ve araçlara maruz kalmaktadır. Aşınmaya karşı çok yüksek dirence sahip color body porselen karolar kullanılmalıdır.